Aktar Bloğu

Avokado Yağı ve Faydaları

Sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilen avokado, Avustralya gibi serin bölgelerde de yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya’da avokado yetiştiriciliği yapılıyor. Enerji değeri yüksek olup, yağ ve protein açısından da oldukça zengin bir meyve türüdür. İçerisinde aynı zamanda B grubu vitaminlerini ve potasyumu da barındırır. Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olan avokado, yaraların iyileşmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kabızlığa yardımcı olur. Yağ olarak da kullanımı olan avokadonun cilde faydaları da saymakla bitmez.

Avokado Yağı

Avokada yağı avokadonun kendisinden elde edilen doğal yağlardan biridir. Ülkemizde yetiştirilen avokado genellikle tropik ülkelerde daha çok yetişmektedir. Avokadonun içerisinde bol miktarda A, D, E vitamini ve beraberinde potasyum, doymamış yağ asitleri ve protein bulunur.

Avokado Yağının Faydaları

Avokada yağının cilde birçok faydası vardır. Mineral açısından zengin bir yağdır. Cildin tonuna ışıltı ve parlaklık veren hücre yenileyen ve onaran bir yağdır. Avokado yağı kırışan, sarkan ve kuruyan ciltlerin toparlanmasına ve canlanmasına yardımcı olur. Nefes alan bir cilt sağlayarak parlak canlı görünüm elde eder. Avokado yağının içerisinde yer alan ve an az 8 tane bileşenden meydana gelen E vitamini kroner kalp hastalığı riskini minimum seviyeye indirmektedir. Bu da kişilerde oluşabilecek kalp hastalıklarına karşı önleyici bir yağ çeşididir. Avokado yağı yeni cilt hücrelerinin oluşmasında fayda sağlar. Cildin üst tabakasında bulunan ölü hücrelerden cildi arındırır ve derinlemesine temizlik sağlar. Ciltte meydana gelmiş kesik ve yaraların hızlı iyileşmesinde fayda sağlar. Güneşe karşı iyi bir koruma sağlar ve beraberinde cildin kendini toparlanmasını sağlar. Aynı zamanda orta yaş ve üzeri kişilerde oluşabilecek cilt lekelerini ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Kırışıklıkların giderilmesi için avokado yağını doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado yağı soğuk ve rafine edilmiş halde, gerçek bir yağsa eğer sarımtırak ya da koyu renkte olması gerekiyor.

Avokado Yağı Nasıl Uygulanır?

İsterseniz gece yatarken cildinize sürüp sabaha kadar o şekilde yatabilirsiniz. İsterseniz haftada birkaç kez kür halinde banyo öncesi cildinize sürüp yarım saat bekletebilirsiniz.

Banyo öncesi 10-15 dakika kadar saç diplerine uygulanan yağ zorlu hava koşullarında hem cildinizi hem de saçınızı koruyacak etkiye sahiptir. Su ya da başka yağlarla seyreltilerek yüze uygulanabilir. Zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla eşit şekilde karıştırarak da kullanılabilir. Her cilt tipi için uygun olup, ergenlik dönemlerinde aknelerin ve sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. Saçlar için de faydalı olan avokado yağı, yağlı görünüm yaratmadan saçları besler.

Avokado Yağı Nereden Alınır?

Avokado yağı, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda diğer bitkisel yağları incelemek ve satın almak isteyenler internet sitemiz üzerinden göz atabilirler.

0/5 (0 Ortalama Puan)

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir