Aktar Bloğu

C Vitamini Eksikliği

C vitamini en çok alabildiğimiz besin grubu turunçgillerde mevcuttur. Bunlar mandalina, greyfurt, limon, ananas, kivi, çilek, portakal bazen de sivri biber oldukça zengin C vitamine sahiptir.

C Vitaminin Önemi Nedir?

Tıbbi adı Askorbik asit olarak bilinir. C vitamini insan bedeninde üretilmeyen ve dışardan mutlaka alınması gereken bir vitamindir. C vitaminini bazen meyvelerden bazen de tablet şeklinde suda eritip ilaç yöntemi ile vücuda fayda sağlamaya çalışılır. Turunçgillerin dışında sebzelerden de C vitamini eksikliği giderilebilir. Ispanak, domates, brokoli, lahana, patates, karnabahar gibi sebzeler de C vitamini deposudur. Çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. 1 ila 10 yaş arasında bedenin büyüme ve gelişme evresindeki en önemli dönemidir. Bu dönemde mutlaka günlük 30 miligram C vitamini alınmalıdır. 11 ila 14 yaşa arasında 35 miligram, 15 yaş üstü içinse 40 miligram C vitamini takviyesi yapılmalıdır. C vitamini eksikliği hastalıkları birçok hastalığı tetiklemekte ve uzun süren tedaviler sonrasında atlatılmaktadır.

C Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

C vitamini eksikliği başlıca neden işlenmiş ürünler ve her geçen gün biraz daha kayba uğrayan besin içerikleridir. Sebzelerin, meyvelerin hormonlu tohumlardan üretilmesi C vitaminin yok olma sebeplerinden başıdır. Yemeklerin pişirilmesi de vitamin eksilmesine neden olur. Özellikle çiğ tüketilmesi gereken sebze ve meyvelerin çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Dokuların bir arada kalmasını sağlayan C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

C Vitaminin Eksikliği ve Hastalıklar

Antioksidan olma özelliğinden dolayı mikroplara karşı koruyuculuk üstlenir. C vitamini eksikliği yaşayanlar hastalıklara çok çabuk yakalanırlar. C vitamini hayatınızda öylesine yer tutar ki açık bir yaranın kapanmasında dahi etkisi büyüktür. C vitamini eksikliğinde diş ve diş etlerinde zarar oluşabilir. Kanama ve diş sallanmaları meydana gelir. C vitaminin eksikliği hastalığı getirmiş olsa da fazlalığı da vücuda zararlıdır. Böbrek taşı oluşmasına sebep olur. Fazla olan C vitaminini böbrek vücuttan atmaya çalışır, beraberinde ishal de oluşur. Bu nedenle yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

0/5 (0 Ortalama Puan)

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir