Aktar Bloğu

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Deve dikeni, yıllardır birçok derde derman olan çok sağlıklı bir bitkidir. Bileşenlerinde bulunan, falavoliguan, silimarin, silibinin, silidyanin, silikristinin, siliadrin, silibinom, silidyanin, tokoferol, kopestrol, atigmesterol, taksifolin, kuarsetin, apigenin, linoleik asit, palmitik asit vardır. Bu nedenle deve dikeninin bileşenlerindeki gücü sayesinde sağlıklı ve güçlü bir yapıya sahiptir. Geçmişi çok eskiye dayanan bu bitki önceki dönemlerde tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Ancak hiçbir bitki, ot ya da çayın doğrudan tedavi edici özelliği bulunmadığı bilinmelidir. Çeşitli rahatsızlıkların hafiflemesine ya da yakalanma riskini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Deve Dikeninin Faydaları

  • Emziren annelerde süt arttırıcı özelliğine sahiptir. Bu yüzden emziren annelerin bu bitkiden tüketmeleri tavsiye edilir. Ancak yine de hem emziren annelerin hem de hamilelerin doktorlarına danışmaları önerilmektedir.
  • Depresyona iyi gelir. Depresyona olanların kullanmaları tavsiye edilir.
  • Karaciğeri yenilemeye, mide yanmasına, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
  • Gaz sorununun giderilmesine yardımcı olur.
  • Kimyasal zehirlenmelere karşı koruyucu rol üstlenir.
  • Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

Deve Dikeninin Zararları Var Mıdır?

Birçok faydası olarak bilinen, deve dikeni, bazen vücutta istenmeyen sorunlara neden olabilir. Bu zararlar nelerdir?

Kabızlığa iyi gelirken fazla tüketildiğinde ishali çoğaltır ve karın ağrısına yol açar. Emziren annelerde ne kadar süt yapıcı özelliğine sahip olsa bile fazlası zarar verebilir. Bu yüzden emziren anneler doktor tavsiyesi ile almalıdır. Gebelikte karın ağrısı ve rahim hareketlendirmeyi hızlandırdığından kullanılması düşük gibi olumsuzluklara neden olabilir. Metabolizmayı hızlandırdığından, diğer ilaçlarla alınmaması gerekir.

Deve dikeni sağlıklı bir bitkidir. Ama bazen istenmeyen sonuçlar verebilir. Bu yüzden dikkat etmek gerekir.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Deve dikeni tohumları bitki çayı yaparken tüketilmektedir. Deve dikeni tohumu havadan ezilerek kaynamış suyun içine atılır ve demlemeye bırakılır. Kurutulmuş deve dikeni de bitki çayı yaparken tercih edilir. Deve dikeninin bir kullanım şekli de yağdır. Deve dikeni yağı cilt bakımında tercih edilir.

Hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarsa satışı gerçekleşen kurutulmuş deve dikeni ile deve dikeni yağını hemen satın almak isterseniz e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.

0/5 (0 Ortalama Puan)

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir