Aktar Bloğu

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağının çeriğinde % 34 oranında omega 6 ve % 62 oranında omega 9 yağ asitleri bulunur. Abhazlar ve Navajo Kızılderilileri üzerinde yapılan araştırmalarda hiç kanser vakasına rastlanmamıştır. Bunun sebebi bu toplumlarda kayısı çekirdeğinin çok tüketilmesindendir. Kayısı çekirdeğinde B17 vitamini vardır. Bu vitamin başka hiçbir gıdada bulunmaz. Ayrıca Bebe yağlarının temel maddesi kayısı çekirdeği yağıdır. Tohumlarından soğuk presleme yöntemiyle kozmetik ve gıda amaçlı çok değerli sabit yağ elde edilir. Hassas ciltlere uygun, çabuk emilebilen ince bir yağ olup, göz çevresi, dudaklar, meme çevresi gibi cilt bölgelerinde kullanılır. Aromaterapide temel yağ olarak E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

  • Kayısı çekirdeği yağı göz çevresinde çıkan halk arasında kaz ayakları diye adlandırılan göz çevresi kırışıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği yağı cilde yumuşaklık ve canlılık verirken akneleri temizlemeye, sivilcelerin tedavisinde yardımcı olmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği yağı saçların onarımı, nemlendirilmesi, bakımında ve saç dökülmesinde kafa derisinde meydana gelen problemlerde yardımcı olmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği yağı ağız içi yara ve apselerinde, diş eti rahatsızlıklarında ve uçuklarda tedavi sürecinin hızlanmasında yardımcı olmaktadır.

  • Kayısı çekirdeği yağı çeşitli nedenlerle oluşan (böcek ısırması vs) yaraların, çıbanların, yanıkların çabuk ve etkili şekilde kısa bir süreç içinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği yağı akciğer hastalıkları, öksürük, ses kısılması, boğaz enfeksiyonlarında ve solunum yolları iltihaplarında yardımcı olmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği yağı deri döküntüleri ve sedef gibi hastalıklara karşı yarar sağlar.
  • Kayısı çekirdeği yağı burkulmalarda ve incinmelerde bölge üzerinde uygulanır.
  • Kayısı çekirdeği yağı masaj yağı olaraktan kullanır ve selülit problemlerine yardımcı olmaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nereden Satın Alınır?

Kayısı çekirdeği yağı marketlerden ve aktarlardan satın alınır. Herhangi bir rahatsızlığı olanların kullanımında doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Hemen satın almak için e-aktariye üzerinden sipariş verebilirsiniz.

0/5 (0 Ortalama Puan)

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir