Aktar Bloğu

Keten Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Günümüzde pek çok şifalı bitkisel yağlar sayesinde hastalıklara karşı koyabilmek, hastalıkların tedavi sürecini hızlandırmak ya da kilo vermek mümkündür. Keten tohumu yağı da bu şifalı yağlar arasında yer almaktadır. Keten tohumunun soğuk press yapılarak elde edilen keten tohumu yağı, bir hayli zengin bir içeriğe sahiptir. Doymamış yağ oranı oldukça fazla olan keten tohumu yağında, oldukça az miktarda doymuş yağ mevcuttur. Vitamin ve mineral açısından da bol potasyuma sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca demir, bakır, çinko, magnezyum ve çeşitli mineralleri de içermektedir.

Sahip olduğu bu zenginlikler sayesinde uzun yıllardır kullanılmakta olan keten tohumu yağı, bugün yapılan pek çok araştırma neticesinde faydaları kanıtlanmış olan bir yağdır. Kalp ve damar rahatsızlıklarından kolesterole varana kadar çeşitli sağlık problemleri için kullanılabilen bu yağ, aynı zamanda mutfakta da kullanılabilmektedir.

Keten Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Keten tohumu yağı çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Örneğin; kişisel bakım ve cilt sağlığı, saç sağlığı, kısırlık ve iktidarsızlık, kan şekerinin dengelenmesi, iltihabın azalması, kolesterolün düşürülmesi, kolon, prostat ve cilt kanserlerinin tedavisi, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesi, öksürüğün ve kabızlık probleminin sonlandırılması, bu amaçlardan yalnızca bazılarıdır.

Özellikle de cildi yenileyici ve onarıcı etkiye sahip olması sebebiyle cilt bakımında tercih edilen keten tohumu yağı, çeşitli cilt hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir tedavi imkanı sağlamaktadır. Sedef, gül hastalığı, egzama gibi rahatsızlıkların yanı sıra kırmızı lekeler, güneş lekesi ve yanığı, gibi sorunlarda büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Ayrıca saç bakımı konusunda da büyük etkilere sahip olan bu yağ, saçları kökten uca kadar besleyip, hızlı bir şekilde uzamasına ve doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Keten Tohumu Yağını Bebekler Kullanabilir mi?

Cilt bakım yağları ve şifalı yağlar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan keten tohumu yağı, elbette ki bebeklerde de kullanılabilmektedir. İçeriğinde bulunan sağlıklı yağ özleri ve temel besin kaynakları sayesinde bebeklerin büyüme ve gelişme sürecinde sağlıklı beslenebilme açısından oldukça önemlidir.

Sahip olduğu Omega3, lignen ve lif bileşenleri sayesinde bebeklerin ihtiyacı olan pek çok vitamin ve mineral ihtiyacını gideren keten tohumu yağı, ayrıca doğal müshil görevi de görmektedir.

Keten Tohumu Yağı Nereden Alınır?

Keten Tohumu yağı, hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

0/5 (0 Ortalama Puan)

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir