Aktar Bloğu

Neden Kimyon Tohumu Yağı Kullanmak Gerekir?

Kimyon tohumu yağı, günümüzde kimyon tohumuna uygulanan soğuk press sayesinde elde edilen bir yağ türüdür. Bir hayli eskilere dayanan kimyon tohumu yağı, Romalılardan bu yana çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bugün ise nemli bir baharat ya da yağ olarak kullanılmakta olan kimyon tohumu, sağlık açısından pek çok faydası sayesinde insan vücudunda olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Kimyon tohumu yağının en önemli faydalarından biri de antiseptik bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu özellik sayesinde bitkisel yağlar kategorisinde yer alan kimyon tohumu yağı, direkt olarak açık yaralar üzerinde uygulanarak iyileşmesi sağlanabilmektedir. Ancak ne şekilde olursa olsun bitkisel tedavi yöntemlerinde de doktora danışılmadan hareket edilmemesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra keten tohumu yağı, çeşitli etkiler ile de karşımıza çıkabilmektedir. Her ne kadar tıp bugün büyük ölçüde gelişme kaydetse de, eski zamanlarda olduğu üzere alternatif tıp da hala kullanılmaya devam etmektedir. Kimyon tohumu yağı yemeklerde kullanılmaması sebebiyle, direkt olarak insan sağlığı için bitkisel tedavilerin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Eskilere nazaran kullanımında azalma görüldüğü için, üretimi de kısıtlı olarak yapılmaktadır. Buna rağmen kimyon tohumu yağını en küçük aktarlarda dahi bulabilmek mümkündür.

Neden Kimyon Tohumu Yağı Kullanmak Gerekir?

Kimyon tohumu yağı faydaları çok olması sebebiyle kullanılması gereken bir yağdır. Örneğin; romatizmal rahatsızlıklarda, kemik, eklem ve varis ağrılarında oldukça etkili olan kimyon tohumu yağı, ayrıca kolesterolü azaltmakta ve mide ağrılarını, sinirsel yorgunluğu en aza indirgeyebilmektedir. Bunun ile beraber kişisel bakım açısından da kullanımı mümkün olan kimyon tohumu yağı, pek çok alanda insana fayda sağladığı için kullanılması gerekir.

Kimyon Tohumu Yağının Bilinmeyen Faydaları

Kimyon tohumu yağının bilinen ya da bilinmeyen pek çok faydası mevcuttur. Salatalarda ya da bunun gibi yiyeceklerde bir miktar kullanıldığı takdirde oldukça etkili bir gaz sökücü etkisi olan kimyon tohumu yağı, sindirim sonrası gaz sıkışması ya da bunun gibi rahatsızlıkları olanlar için oldukça faydalı bir yağdır. Hamile olan ya da doğum yapan bayanlar açısından kimyon tohumu yağının faydaları oldukça fazla olurken, bebeği için yeteri kadar sütü olmadığından şikayet eden bu annelere adeta can suyu olmaktadır. Ciddi oranda anne sütü artıcı etkisi olan kimyon tohumu yağı, doğum yapan anneler tarafından doktor kontrolüyle sık sık tüketilebilmektedir.

Öte yandan astım hastalarının nefes darlıkları, mide ağrısı ve mide içerisinde oluşan yaralar, sinüzit problemi olan hastalar, yüksek tansiyon ve kolesterol, sinirsel baş dönmeleri, regl düzensizliği, prostat, şeker hastalığı, varis ve toksinlerin vücuttan atılması konusunda da kimyon tohumu yağının faydaları oldukça fazladır.

Kimyon Tohumu Yağı Nereden Satın Alınır?

Kimyon tohumu yağı, hemen hemen tüm marketlerle birlikte aktarlarda satılmaktadır. Hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

0/5 (0 Ortalama Puan)

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir